liczenie opłat

Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?

administrator 22 lipca 2022

Jednym z ważniejszych priorytetów – obok metrażu i lokalizacji, który decyduje o zakupie danego mieszkania lub domu, jest jego cena. Podejmując decyzję o nabyciu konkretnej nieruchomości należy wziąć pod uwagę, że ostateczna kwota zostanie powiększona o koszty dodatkowe. Jak wysoki jest podatek od zakupu i jakie inne obciążenia trzeba będzie uregulować?

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania?

Wysokość podatku od zakupu mieszkania zależy od tego, z jakiego rynku pochodzi lokal. Zakup mieszkania lub domu od dewelopera wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Jego wysokość jest uzależniona od wielkości nabywanej nieruchomości. Gdy mieszkanie ma powierzchnię do 150 mkw. lub dom ma powierzchnię do 3000 mkw, jego wysokość wynosi 8%. Po przekroczeniu tych metraży, podatek VAT wzrasta do 23%. Wyższa stawka obowiązuje także przy zakupie nieruchomości lokatorskich, bez względu na ich powierzchnię. Przy zakupie lokalu używanego do zapłaty pozostanie podatek PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych. Należy go uiścić również w sytuacji, gdy nieruchomość jest finansowana za pomocą  kredytu hipotecznego. Jest to wówczas podatek od ustanowienia hipoteki na rzecz banku, który wynosi 0,01% od kwoty zwykłej hipoteki lub 19 % od hipoteki kaucyjnej.

Opłaty dodatkowe

Niestety uiszczenie podatku nie jest jedyną opłatą dodatkową, związaną z zakupem nieruchomości. O czym jeszcze należy pamiętać? Potwierdzeniem formalnym zakupu nieruchomości jest akt notarialny. Za jego sporządzenie należy uiścić taksę notarialną, której wysokość określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Przy zakupie nieruchomości na kredyt hipoteczny, niezbędne będzie również wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Warto się w nie zaopatrzyć również wtedy, gdy zakup mieszkania lub domu finansowane jest ze środków własnych.  Ostatnim wydatkiem, który należy uiścić po zakupie nieruchomości, jest podatek od nieruchomości.