klucze do mieszkania

Na co uważać przy kupnie mieszkania?

administrator 9 marca 2021

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Taka inwestycja powinna być dobrze przemyślana, ponieważ osoby, które decydują się na kupno nieruchomości, zwykle zamieszkują tam na długie lata, a nawet na całe życie. Niektórzy twierdzą, że zakup mieszkania z rynku wtórnego niesie za sobą więcej ryzyk niż przypadku nieruchomości od dewelopera. Na co należy uważać przy zakupie mieszkania i jakie ryzyko niesie za sobą niedopilnowanie pewnych kwestii?

Księgi wieczyste

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, najwięcej informacji kupujący może otrzymać, zapoznając się z księgami wieczystymi nieruchomości. Informacją, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest ta, która dotyczy ewentualnego obciążenia ograniczonymi prawami rzeczowymi albo hipoteką. Takie informacje znaleźć można w dziale III i IV, natomiast aby zajrzeć do ksiąg wieczystych, nie ma konieczności udawania się do sądu – można to zrobić przez Internet, nie wychodząc z domu. Poszukując idealnego mieszkania na sprzedaż, warto skorzystać z usług biura sprzedaży mieszkań. Chodzi tutaj o odpowiednią opiekę nad każdą ze stron transakcji i profesjonalną analizę prawną. Kupujący nie zawsze poprawnie interpretuje niektóre zapisy, a z pomocą profesjonalnej firmy może poczuć się pewnie.

Niechciani lokatorzy i stan mieszkania

Każdy z nas słyszał o nieprzyjemnościach, które mogą wiązać się z obecnością niechcianych lokatorów w mieszkaniu. Dlatego decydując się na kupno nieruchomości, należy zwrócić uwagę na to, by sprzedający w odpowiednim czasie dostarczył zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich lokatorów. Takie zaświadczenie wydawane jest przez urząd gminy. Aby uniknąć potencjalnych problemów, warto zastrzec w umowie przedwstępnej, by do wymeldowania doszło w zaakceptowanym przez obie strony transakcji terminie. W przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego warto poświęcić czas na dokładne obejrzenie mieszkania, czy dopytanie o czas i zakres ostatnich prac remontowych, które zostały tam wykonane. Mowa tutaj o ewentualnych usterkach, których naprawa może być kosztowna. Warto też zwrócić uwagę na stan instalacji w mieszkaniu, ponieważ wpływa on na bezpieczeństwo mieszkańców. Ważnym kryterium może okazać się również otoczenie mieszkania. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego kłopotliwi mogą okazać się na przykład sąsiedzi, dlatego warto ich poznać jeszcze przed wprowadzeniem się. Ważna może okazać się odległość do najbliższej szkoły czy szpitala, a także dostępność miejsc parkingowych.